Ból gardła: kiedy należy udać się z nim do lekarza, a kiedy można go leczyć domowymi sposobami?

Ból gardła zdarza się odczuwać każdemu z nas – jest to w końcu jedna z najczęściej występujących u ludzi dolegliwości. Tak jak w większości przypadków uporać się z nim można dzięki domowym sposobom, tak czasami niezbędne staje się sięgnięcie po dostępne tylko na receptę specyfiki – kiedy jednak zachodzi taka konieczność?
Ból gardła, będący objawem zapalenie gardła, najczęściej spowodowany jest przez zakażenia wirusowe oraz bakteryjne, w zdecydowanej jednak większości przypadków stan zapalny gardła wynika z infekcji wirusowej. Sugerować tego rodzaju problem mogą takie – współwystępujące z bólem gardła – objawy, jak:
- gorączka (zazwyczaj niewielkiego stopnia – w przebiegu wirusowych infekcji gardła temperatura ciała u chorych nie przekracza zwykle 37-38 stopni Celsjusza),
- kaszel,
- katar,
- bóle głowy,
- przekrwienie spojówek,
- bóle mięśni i stawów,
- silne zaczerwienienie błony śluzowej gardła.
Zdecydowanie inne dolegliwości pojawiają się natomiast wtedy, gdy za ból gardła odpowiada infekcja bakteryjna. Przede wszystkim związany z tym problemem jest bardzo silny ból gardła, oprócz niego pacjenci doświadczać mogą również:
- gorączki (zwykle wysokiej, sięgającej nawet 40 stopni Celsjusza),
- poczucia ogólnego rozbicia,
- pojawienia się w obrębie migdałków białawego nalotu,
- znacznego spadku apetytu.
fot. panthermedia
Rozróżnienie pomiędzy wirusowym a bakteryjnym zapaleniem gardła jest bardzo ważne z tego powodu, iż w zależności od tego, jaki dokładnie patogen odpowiada za ból gardła, chorym zalecane może być odmienne leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędne staje się skorzystanie z antybiotykoterapii. Zdecydowanie inaczej dzieje się już jednak wtedy, kiedy za ból gardła odpowiadają wirusy – wtedy najistotniejsze staje się leczenie objawowe.
Złagodzić silny ból gardła można różnymi sposobami – pomocne bywa zwiększone spożycie płynów, jak i przyjmowanie rozmaitych, dostępnych w aptekach, środków na ból gardła. Duża część z nich zawiera dokładnie tę samą substancję, który jest chlorowodorek benzydaminy. Środek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i wywiera on wiele działań, które mogą łagodzić pojawiający się u pacjentów ból. Chlorowodorek benzydaminy ma bowiem działanie przeciwobrzękowe, miejscowo znieczulające, ale i odkażające. Leki, które zawierają tę właśnie substancję, dostępne są w różnych postaciach, bo zarówno w formie pastylek do ssania, jak i w postaci sprayów.
Zdecydowanie należy tutaj podkreślić, że owszem, dość często pacjent jest w stanie sam stwierdzić, czy pojawiła się u niego bakteryjna, czy też może jednak wirusowa infekcja gardła. Wtedy jednak, gdy chory ma jakiekolwiek wątpliwości lub gdy ból gardła – pomimo leczenia domowego – nie ustępuje, bezwzględnie konieczne staje się już odwiedzenie lekarza.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Wolford R.W., Schaefer T.J., Pharyngitis. The source on-line: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/.
Almarshad T.A. et al.: Pediatric pharyngitis: etiology and management approaches. „The Egyptian Journal of Hospital Medicine” 2018/01, vol. 70(11), pp. 2000-2003.
Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 83-89.