Zaloguj
Reklama

Ból gardła: kiedy należy udać się z nim do lekarza, a kiedy można go leczyć domowymi sposobami?

Autorzy: Redakcja
Kaszel i ból gardła
Fot. panthermedia
Kaszel i ból gardła
(0)

Ból gardła zdarza się odczuwać każdemu z nas – jest to w końcu jedna z najczęściej występujących u ludzi dolegliwości. Tak jak w większości przypadków uporać się z nim można dzięki domowym sposobom, tak czasami niezbędne staje się sięgnięcie po dostępne tylko na receptę specyfiki – kiedy jednak zachodzi taka konieczność?

Reklama

Ból gardła, będący objawem zapalenie gardła, najczęściej spowodowany jest przez zakażenia wirusowe oraz bakteryjne, w zdecydowanej jednak większości przypadków stan zapalny gardła wynika z infekcji wirusowej. Sugerować tego rodzaju problem mogą takie – współwystępujące z bólem gardła – objawy, jak:

 • gorączka (zazwyczaj niewielkiego stopnia – w przebiegu wirusowych infekcji gardła temperatura ciała u chorych nie przekracza zwykle 37-38 stopni Celsjusza),
 • kaszel,
 • katar,
 • bóle głowy,
 • przekrwienie spojówek,
 • bóle mięśni i stawów,
 • silne zaczerwienienie błony śluzowej gardła.

Zdecydowanie inne dolegliwości pojawiają się natomiast wtedy, gdy za ból gardła odpowiada infekcja bakteryjna. Przede wszystkim związany z tym problemem jest bardzo silny ból gardła, oprócz niego pacjenci doświadczać mogą również:

 • gorączki (zwykle wysokiej, sięgającej nawet 40 stopni Celsjusza),
 • poczucia ogólnego rozbicia,
 • pojawienia się w obrębie migdałków białawego nalotu,
 • znacznego spadku apetytu.

fot. panthermedia

Rozróżnienie pomiędzy wirusowym a bakteryjnym zapaleniem gardła jest bardzo ważne z tego powodu, iż w zależności od tego, jaki dokładnie patogen odpowiada za ból gardła, chorym zalecane może być odmienne leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędne staje się skorzystanie z antybiotykoterapii. Zdecydowanie inaczej dzieje się już jednak wtedy, kiedy za ból gardła odpowiadają wirusy – wtedy najistotniejsze staje się leczenie objawowe.

Złagodzić silny ból gardła można różnymi sposobami – pomocne bywa zwiększone spożycie płynów, jak i przyjmowanie rozmaitych, dostępnych w aptekach, środków na ból gardła. Duża część z nich zawiera dokładnie tę samą substancję, który jest chlorowodorek benzydaminy. Środek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i wywiera on wiele działań, które mogą łagodzić pojawiający się u pacjentów ból. Chlorowodorek benzydaminy ma bowiem działanie przeciwobrzękowe, miejscowo znieczulające, ale i odkażające. Leki, które zawierają tę właśnie substancję, dostępne są w różnych postaciach, bo zarówno w formie pastylek do ssania, jak i w postaci sprayów.

Zdecydowanie należy tutaj podkreślić, że owszem, dość często pacjent jest w stanie sam stwierdzić, czy pojawiła się u niego bakteryjna, czy też może jednak wirusowa infekcja gardła. Wtedy jednak, gdy chory ma jakiekolwiek wątpliwości lub gdy ból gardła – pomimo leczenia domowego – nie ustępuje, bezwzględnie konieczne staje się już odwiedzenie lekarza.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Wolford R.W., Schaefer T.J., Pharyngitis. The source on-line: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/.

  Almarshad T.A. et al.: Pediatric pharyngitis: etiology and management approaches. „The Egyptian Journal of Hospital Medicine” 2018/01, vol. 70(11), pp. 2000-2003.

  Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 83-89.

Reklama
(0)
Komentarze