Zaloguj
Reklama

Kieszonki retrakcyjne jako powikłanie zapalenia ucha środkowego

Kieszonki retrakcyjne jako powikłanie zapalenia ucha środkowego
Fot. panthermedia
(0)
Reklama

Długotrwały proces zapalenia ucha środkowego może prowadzić do powstania powikłań. Jednym z nich są kieszonki refrakcyjne. Powstają wskutek wciągnięcia błony bębenkowej do jamy bębenkowej, a w ich obrębie następuje gromadzenie złogów keratyny. Są one pewną formą przepukliny. Powstają w następstwie osłabienia elementów tworzących błonę bębenkową. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnia się trzy ich typy: odwracalne, nieodwracalne-kontrolowane oraz typ trzeci, niekontrolowane, gdzie kieszonka nie opróżnia się prawidłowo.

Objawy i przebieg

W czasie powstawania kieszonek występuje niedosłuch oraz uczucie pełności w uchu. W przypadku, gdy pojawi się wyciek z ucha świadczy to o tworzeniu perlaka.

Leczenie

W około 20 % przypadków dochodzi do samoistnej remisji. Postępowanie jest zachowawcze z okresową kontrolą lub zabiegowe, z wykonaniem tympanoplastyki. Najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie powstaniu perlaka i uszkodzeniu słuchu. Czasem uzupełnieniem leczenia są zabiegi, które poprawiają wentylację ucha środkowego, jak na przykład korekcja skrzywionej przegrody nosa czy usunięcie migdałka gardłowego.

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze