Gardło
Uniben - szybko trafia w ból gardła
Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Substancja czynna: chlorowodorek benzydaminy (Benzydamini hydrochloridum). Dawka: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg/ml.
Wymaz z gardła – kiedy wykonuje się to badanie?
Wymaz z gardła to jedno z badań, które wykonywane bywa u pacjentów z różnymi infekcjami – przede wszystkim znajduje ono wykorzystanie w przypadku niektórych zapaleń gardła. Niektórych, bo nie wszystkich – kiedy więc wykonuje się wymaz z gardła i jaki w ogóle jest cel tego badania?
Ból gardła
Jedną z przyczyn infekcji bywa nieprawidłowy sposób odżywiania, polegający na preferowaniu produktów wysoko oczyszczonych, takich jak np. ciasta, oraz cukier, kosztem pokarmów zawierających witaminy i składniki mineralne niezbędne do mobilizowania naturalnych sił obronnych organizmu.
Zapalenie gardła, migdałków i jamy ustnej
Do objawów zapalenia gardła, migdałków i jamy ustnej należy ból samoistny podczas połykania, czasami promieniujący do uszu, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, mięśni, złe samopoczucie i częściej stwierdzane u dzieci niż u dorosłych objawy ze strony przewodu pokarmowego.
- Reklama
Odynofagia – przyczyny, objawy, leczenie
Odynofagią określa się problem, w którym u pacjenta przełykanie czegokolwiek prowadzi do bólu. Odynofagia może trwać krótko i szybko ustępować, może ona jednak utrzymywać się u człowieka przez dłuższy czas. Druga z wymienionych sytuacji jest szczególnie ważna nie tylko z powodu konsekwencji odynofagii, ale i przez to, że problem ten może być spowodowany nawet tak poważnymi schorzeniami, jak choroby nowotworowe.
Niemy stres
Dysfonia, czyli zaburzenia funkcji głosowych, stanowią bardzo istotny wyznacznik poczucia funkcjonowania w społeczeństwie, a dokładniej komunikowania się z otaczającym światem. Odczuwanie niepełnosprawności z tego tytułu wiąże się z ograniczeniami codziennego funkcjonowania i znacznym spadkiem jakości życia. Istnieje wiele czynników mających pośredni oraz bezpośredni wpływ na dysfunkcje głosowe, a jednym z najbardziej istotnych jest stres, który – jak pokazują badania – ma znaczący wpływ na powstawanie zjawiska dysfonii.
Ból gardła - kiedy trzeba udać się do lekarza?
Ból gardła jest jedną z dolegliwości, które zasadniczo znane są każdemu. W większości przypadków bólu gardła nie ma konieczności odwiedzania lekarza – można je leczyć domowymi sposobami – czasami skonsultowanie się z medykiem jest jednak po prostu niezbędne. Kiedy więc z bólem gardła trzeba iść do lekarza – jakie problemy mogą sugerować taką konieczność?
Domowe sposoby na ból gardła
Z bólem gardła czasami rzeczywiście trzeba udać się do lekarza, w większości jednak przypadków opanować tę dolegliwość można jednak dzięki domowym sposobom. Jakie one jednak są? Otóż przy bólu gardła skorzystać można z zarówno ze sprawdzonych, powszechnienie znanych sposobów, jak i można podjąć próbę zlikwidowania bólu gardła przy pomocy różnych innych metod, o których mówi się zdecydowanie mniej.
Przewlekłe zapalenie gardła u dzieci
U większości dzieci zapalenie gardła prowadzi do problemów z połykaniem pokarmów, oddychaniem czy z zatykaniem uszu. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż 10 dni, cały czas nawraca, mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym gardła.
Ciało obce w drogach oddechowych
Ciało obce w drogach oddechowych stanowi groźny problem, gdyż może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, jak również stać się przyczyną zgonu. Najczęściej, problem ten dotyka okresu dziecięcego, ale również pojawia się u dorosłych. W diagnostyce wywiad ma kluczowe znaczenie, po czym konieczne jest wykonanie badania przedmiotowego lub badań dodatkowych, obrazowych celem potwierdzenia diagnozy i zlokalizowania ciał obcego. Bronchoskopia jest standardem w usuwaniu przeszkody, jednak kiedy jest niemożliwa do wykonania, konieczna staje się interwencja chirurgiczna i tracheotomia.
- Reklama
Zmiany i choroby fałdów głosowych
Zmiany w obrębie narządu głosu, a w szczególności fałdów głosowych, występują w zdecydowanej większości u osób, których praca zawodowa, wymaga korzystania z głosu oraz jego emisji. Zmiany powstające pod wpływem różnego rodzaju czynników, mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie narządu mowy, a zbyt późna interwencji i diagnostyka, może doprowadzić do rozwoju zmian o charakterze nowotworowym. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia diagnostyka różnicowa, szczególnie z uwzględnieniem profilaktyki u osób będących w grupie ryzyka.
Zapalenie nagłośni
Zapalenie nagłośni (zwane również zapaleniem tchawicy) należy do przypadłości niebezpiecznych - brak szybkiej interwencji medycznej może skutkować poważnymi konsekwencjami (w wyniku infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Czasem w skutek obrzęku następuje całkowite zamknięcie dróg oddechowych). Chorobę wywołuje głównie bakteria Haemophilus influenzae, paciorkowiec oraz w rzadkich przypadkach pneumokok czy wirus opryszczki.
Przerost migdałka gardłowego u dzieci
Migdałek gardłowy u dziecka znajduje się w nosowej części gardła i nie jest widoczny w czasie badania ogólnego. Pełni rolę obronną w obrębie nosa i zatok przynosowych. Przerost migdałka gardłowego występuje najczęściej u dzieci w wieku 3-7 rż. Wiąże się to z częstymi infekcjami dróg oddechowych w tej grupie wiekowej.
Adenotomia - kwalifikacja do zabiegu usunięcia trzeciego migdałka u dzieci
Adenotomia czyli usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego migdałka). Nadmierny przerost migdałka gardłowego manifestuje się zaburzeniem drożności nosa, przewlekłą wydzieliną, zaburzeniami snu, koncentracji oraz częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Adenotomia jest często zaliczana do zabiegów małoinwazyjnych, które są bezpieczne i niosą minimalne ryzyko powikłań. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji laryngologicznej, która obejmuje wywiad lekarski, badanie laryngologiczne oraz niekiedy badania obrazowe.
Trzeci migdał - usuwać czy nie?
Migdałek gardłowy (trzeci) jest niewidoczny gołym okiem. Umiejscowiony jest za podniebieniem miękkim oraz języczkiem do tyłu i do góry podążając po tylniej ścianie gardła. Organ ten tworzy tkanka limfatyczna obejmująca komórki likwidujące drobnoustroje a także wytwarzającej przeciwciała. Migdałek gardłowy wraz z migdałkami bocznymi (podniebiennymi) i innymi mniejszymi zbiorowiskami tkanki limfatycznej (m.in. migdałki trąbkowe, językowe) - buduje barierę ochronną organizmu (tzw. pierścień chłonny gardłowy).
Ślinotok i jego przyczyny
Ślinotok fachowo nazywany jest hipersaliwacją i może mieć różne podłoże. Problem ten dotyka nie tylko dzieci czy niemowlęta ale może także pojawić się u osób dorosłych, starszych czy chorych. Pamiętajmy o tym, że ślinotok to objaw a nie choroba.
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust to duży problem i uczucie dyskomfortu dla pacjenta. Wśród przyczyn wymienia się zarówno stany miejscowe w jamie ustnej a także schorzenia ogólne, przewlekłe.
Zaburzenia smaku
Zaburzenia smaku dotyczyć mogą kubków smakowych bądź dróg nerwowych doprowadzających bodźce do kory mózgu. Wśród przyczyn wymienić można zaburzenia przejściowe towarzyszące infekcjom lub stanom zapalnym jamy ustnej, bądź trwałe uszkodzenie w konsekwencji na przykład chorób ośrodkowego układu nerwowego.
Bruksizm – co to takiego?
Bruksizm, czyli inaczej zgrzytanie zębami związany jest z zaburzeniem funkcji mięśni żwaczy. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Konsekwencją schorzenia jest ścieranie górnej powierzchni zębów oraz powstawanie nierówności.
Obturacyjny bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którym dochodzi do zapadania się dróg oddechowych podczas snu przy zachowanych ruchach klatki piersiowej. Wśród czynników ryzyka wymienia się otyłość, wady anatomiczne dróg oddechowych, leki.